Budowa szyby zespolonej
produkowane obcnie szyby zespolone to trwały, hermetyczny układ dwóch lub więcej szyb oddzielonnych od siebie ramką dystansową, która wykonana jest ze stali szlachetnej, aluminium lub tworzywa. Standardowo stosowane są ramki o grubościach 6-18 mm. Zadaniem ramki dystansowej jest zapewnienie zamierzonego odstępu pomiędzy szybami oraz stworzenie możliwości umieszczenia materiału absorbującego parę wodną, który osusza warstwę powietrza lub gazu szlachetnego (np. argon, krypton) umieszczonego między szybami. Duży wpływ na parametry fizyczne i mechaniczne szyby zespolonej ma szczelne zamknięcie gazowej komory międzyszybowej. Hermetyczność połączenia szyb jest uzyskiwana w złączach elastycznych przez dwustopniowe uszczelnienie. Do klejenia szkła z ramką używa się kleju butylowego, natomiast do uszczelnienia załącza stosuje się masy na bazie polimerów polisiarczkowych - tiokol, polisultid, poliuretan lub masy silikonowe. Rozhermetyzowanie zestawu prowadzi do wykroplenia się pary wodnej na wewnętrznych powierzchniach szyb co wyklucza zestaw do dalszego użytkowania.
Rodzaje szyb
właściwy dobór i zastosowanie odpowiedniego zestawu szkła ma zasadniczy wpływ na parametry i właściwości użytkowe okien. W obecnych czasach producenci szyb oferują dużą gamę szyb które w zależności od przeznaczenia posiadają odpowiednią budowę. Najbardziej popularne zestawy szyb to:
szyby termoizolacyjne - napylenie metodą magnetronową jednej lub dwóch warstw wewnętrznych szyb warstwami metali szlachetnych i tlenków powoduje wytworzenie powłoki mającej zdolność odbijania promieniowania długofalowego (np. ciepło wypromieniowane z grzejników czy ciepło oddawane przez ludzi), natomiast prawie bez przeszkód przepuszcza promieniowanie krótkofalowe (słoneczne). Wypełnienie przestrzeni międzyszybowej gazem szlachetnym powoduje dodatkowe obniżenie strat ciepła z pomieszczenia i uniknięcia zjawiska tzw. "zimnej szyby"
szyby przeciwsłoneczne - główną funkcją systemu szyb przeciwsłonecznych jest zapobieganie przegrzewaniu się pomieszczeń, co zwiększa komfort oraz obniża koszty np. klimatyzacji. Nowoczesne zestawy mogą stanowić nie tylko skuteczną ochronę przed niepożądanym nagrzewaniem się pomieszczeń, ale także charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, dzięki czemu ograniczają straty ciepła zimą. Szkła przeciwsłoneczne w zależności od parametrów mopgą wyróżniać się różnymi kolorami np. szarych, niebieskich, zielonych bądź neutralnych.
szyby dźwiękoszczelne - oprócz bardzo istotnej ochrony przed utratą ciepła na zewnątrz istotną funkcją jest również ochrona przed hałasem. Wysokie właściwości dźwiękochłonne szyb uzyskuje się poprzez: zastosowanie szyb laminowanych, zbudowanych w oparciu o specjalne folie w sposób znaczący poprawiające akustyczność szyby, zwiększenie masy szkła tzn. zastosowanie przynajmniej jednej szyby o dużym ciężarze powierzchniowym, asymetryczną budowę szyby zespolonej, wypełnienie przestrzeni ciężkimi gazami tłumiącymi.
szyby anywłamaniowe - podstawowym zadaniem każdego wielofunkcyjnego systemu szyb zespolonych jest ochrona przed stratą ciepła, ale w tym przypadku cechy użytkowe tej szyby zorientowane są na funkcje szyby bezpiecznej antywłamaniowej. Szyby antywłamaniowe powstają w wyniku zastosowania odpowiednich kombinacji szkła oraz warstw trudno rozciągliwej folii PVB. Im więcej warstw szkła i im grubsza folia tym większe bezpieczeństwo. Standardem staje się stosowanie zestawów typu P-2 lub P-4.
szyby bezpieczne - głównym zadaniem szyby bezpiecznej jest ochrona ludzi przed obrażeniami spowodowanymi ostrymi odłamkami szkła w przypadku jego rozbicia. Szyby bezpieczne charakteryzują się podwyższoną odpornością na uderzenie i zapewniają tzw. bezpieczeństwo pasywne. Szyba taka w swej kombinacji posiada przynajmniej jedną szybę laminowaną która pomimo pęknięć powstałych po uderzeniu pozostaje w ramie okiennej.
Współczynnik przenikalności cieplnej U jest miarą przepływu ciepła przez przeszklenie i wyrażony jest w W/m2K. Im niższy współczynnik przenikalności cieplnej, tym mniejsze straty ciepła na zewnątrz budynku i wyższe oszczędności kosztów energii. Współczynnik przenikalności cieplnej U przeszklenia zgodnie z normą wyznaczany jest tylko dla jego centralnej części i nie ujmuje wszelkich strat ciepła, które występują na obwodzie szyby zespolonej, np. przez ramkę dystansową.
W NASZEJ OFERCIE ZNAJDUJĄ SIĘ SZYBY:
- O WSPÓŁCZYNNIKU UG = 1.0
- O WSPÓŁCZYNNIKU UG= 1.1
Zespolenie ciepłochronne SGG CLIMAPLUS składa się z dwóch szyb, z których jedna to szyba z niewidoczną warstwą kombinacji metali szlachetnych, natomiast druga jest szybą typu float. Cienka, niewidoczna dla oka warstwa przepuszcza światło i energię słoneczną do wnętrza, równocześnie zapobiegając przenikaniu ciepła z pomieszczenia na zewnątrz. W przestrzeni między szybami może znajdować się gaz szlachetny, dodatkowo obniżający współczynnik przenikania ciepła U.
Zalety
Dzięki odpowiedniemu doborowi szyby możesz sobie zapewnić:
• oszczędność energii cieplnej
• optymalną temperaturę w pomieszczeniu latem i zimą
• wysoką przepuszczalność światła
• zmniejszenie przepuszczalności promieniowania UV
• ochronę środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery
Szkło ornamentowe może być bezbarwne lub kolorowe, stwarza niepowtarzalne możliwości estetyczne. Charakterystyczna powłoka, wzór ogranicza przejrzystość oszklenia w oknie lub drzwiach. Ornament może mieć charakter dekoracyjny i ma szerokie zastosowanie w nowoczesnym budownictwie.
Stanowią element pakietu szybowego, na stałe zamocowane w ramce międzyszybowej. Mogą być oklejane powłoką drewnopodobną lub lakierowane na dowolny kolor z palety RAL. Istnieje możliwość zastosowania kolorystyki dwubarwnej - inny kolor jest widoczny od wewnątrz, a inny od zewnątrz pomieszczenia.
Dostępne szprosy: 8mm, 18mm, 26mm, 45mm
Kolorystyka szprosów wewnątrzszybowych:
Na szybę imitują oddzielne pakiety szybowe z ramką aluminiową wewnątrz pakietu szybowego, która dzieli szybę zgodnie z podziałem, jaki tworzą elementy PCV.
Dostępne szprosy dla okien IGLO5 oraz IGLO5 Classic: 25 mm, 45 mm, 67mm;
Kolorystyka szprosów naklejanych PCV: szprosy naklejane PCV dostępne są w kolorze stolarki PCV.
Przeznaczone do stolarki drewnianej imitują oddzielne pakiety szybowe z aluminiową ramką wewnątrz pakietu szybowego. Ramka dzieli szybę zgodnie z podziałem, jaki tworzą elementy drewniane.
Dostępne szprosy wiedeńskie: 26 mm, na indywidualne życzenie Klientów istnieje możliwość wykonania szprosów o innych wymiarach.
Kolorystyka szprosów drewnianych: dostępna jest w całej gamie kolorystycznej Lazur.